Tarif Gönder

Vişne Reçeli Tarifi, Bu Ölçülerle Kim Yediyse Tarifini İstedi

07.07.2020
Vişne Reçeli Tarifi, Bu Ölçülerle Kim Yediyse Tarifini İstedi
Oylanıyor
4 (1 oy)

Merhabalar Tarif Paylaşımları mutfağına hoşgeldiniz, bugün sizlere kıpkırmızı tam kıvamında tam ölçü vişne reçeli tarifini paylaşmak istiyorum. Kıpkırmızı tam kıvamında vişne reçeli nasıl yapılır? Tüm püf noktalarıyla sizlere anlattık tadına doyamayacağınız vişne reçelini yapmaya hazırsanız hemen tarifimize geçelim.

vişne reçeli nasıl yapılır

Vişne Reçeli Tarifi, Bu Ölçülerle Kim Yediyse Tarifini İstedi için Malzemeler

  • 700 gram vişne
  • 500 gram toz şeker
  • 1 çay kaşığı tereyağ
  • 1 silme çay kaşığı limon tuzu
  • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Vişne Reçeli Tarifi, Bu Ölçülerle Kim Yediyse Tarifini İstedi Yapılışı

1

750 gram kadar vişne mi iyicene yıkadım süzgece aldım saplarından kopartarak tencereme alıyorum. Çekirdeklerini ayıklamayacağım ben ama siz eğer isterseniz çekirdeklerini ayıklayın. Bilirsiniz pipetle çok kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz veya vişne çıkartıcı ile.

2

Gördüğünüz gibi vişnelerimi saplarından ayırdım ve tencereme aldım. Üzerine yarım kilo kadar toz şekerimi ekliyorum tencerenin kapağını kapatıyorum 2-3 saat kadar bu şekilde bekleteceğim. Ben vişneleri mi ayıklamadığım için geceden hazırlamaya gerek duymadım ama siz çekirdeklerini ayıklayacaksınız geceden hazırlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz bir gün.

3

Ayıklamadığım için su bırakmadı bu yüzden çeyrek çay bardağı kadar su ekliyorum ve tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 10 dakika kadar suyunu salmasını bekliyorum ve kaynamasını sağlıyorum.

4

Ara ara karıştırıyorum, ocağın altını kesinlikle açmıyorum yavaş yavaş suyunu bırakmaya başladı gördüğünüz gibi kaynamaya başladı kaynadıkça vişneler suyunu salacaklar zaten.

5

Bir silme çay kaşığı kadar tereyağı ekliyorum reçelim fazla köpüklenmesin diye. Ara ara karıştırarak kısık ateşte pişirmeye devam ediyorum.

6

Ocaktan almaya yakın yarım silme çay kaşığı kadar limon tuzu, bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekliyorum ve karıştırıyorum ocağın altını kesinlikle açmadım kısık ateşte pişiriyorum sürekli.

7

Kıvamını anlayabilmek için bir tabağın içerisine bir miktar aldım ve derin dondurucuya kaldırıyorum. Daha sonra bu şekilde bakıyorum biraz koyulaştıysa reçelim olmuş demektir. Yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte kaynattım ve artık ocaktan alıyorum.

8

Reçelim servis için hazır ve reçelinizi 15-20 dakikadan fazla kaynatmayın çok fazla kaynatırsanız bir anda reçeliniz karara biliyor kırmızı olmasını istiyorsanız kaynatma süresine dikkat etmelisiniz.

9

Başka bir lezzette görüşmek üzere.

Afiyet olsun! :)
YORUMLAR