Tarif Gönder
h3696

Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi

15.07.2020
Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi

Merhabalar, çilek reçelini çoğumuz seviyoruz özellikle çocuklarımız severek yiyor. Fakat gerçek çilek reçelini tam ölçüleriyle tutturmak bazen zor olabiliyor hele ki göz kararında yapıyorsak. Şimdi size çilek reçelinin tam ölçüleriyle, tam kıvamında nasıl yapılacağını anlatacağım. Malzemelerimize geçelim.

Çilek Reçeli İçin Gerekli Olan Malzemelerimiz

  • 1 kg çilek
  • 1 kg şeker
  • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

cilek ayiklama

1 kilogram kadar çileği öncesinde güzelce yıkadım, şimdi sap kısımlarını ayıklıyorum büyük olan çilekleri ortadan ikiye bölüyorum, küçük Olanların da bölmeden direkt kaseye alıyorum.

recel seker

1 kilo çileyi tencereme alıyorum üzerine yine aynı ölçüde 1 kg şeker ekliyorum.

kabartma tozu 1

Üzerine yarım çay kaşığı kadar kabartma tozu ekleyelim. Ve tenceremizi karıştırarak çileğin şekerle karışmasını sağlayalım.

seker cilek

Tencerenin kapağını kapatıyorum ve bu şekilde 3 veya 4 saat kadar bekleteceğim. İsterseniz bir gece de bekletebilirsiniz, ancak bir gece bekletince çok fazla sulanıyor.

cilek ve seker 4 saat

Çilek ve şekerin 4 saat sonraki hali yukarıdaki gibi, şekerin yarısı hemen hemen eridi. Çilekleri zedelemeden hafifçe bir karıştıralım.

ocagi acip recel kaynatma

Biraz karıştırdıktan sonra ocağın altını açıp kaynatabiliriz.

kaynadi

Reçelim, kaynamaya başladı, şimdi ocağımı tekrardan kıstım orta ateşte reçeli kıvamı alıncaya kadar pişireceğim.

tereyagi 1

Reçelimiz kaynadıkça üzeri köpüklenmeye başladı, şimdi bu aşamada köpüğünü alması için bir tatlı kaşığı tereyağ ekliyorum. Eğer tereyağının aromasından rahatsız oluyorsanız üzerindeki köpüğünü kaşıkla da alabilirsiniz o zaman tereyağ eklemenize gerek kalmaz.

recelin kopukleri

Reçelin üzerindeki köpükler kayboldu yavaş yavaş da artık kıvam almaya başladı. Reçelimiz bu aşamaya kadar 45 dakikadır pişiyor.

limon tuzu 1

Koruyucu görevi görmesi için ve reçelin şekerlenmemesi için üzerine bir çay kaşığı kadar limon tuzu ekliyorum ve çilekleri zedelemeden hafifçe karıştırıyorum. Şöyle bir 10 dakika daha pişirdikten sonra tam olarak kıvamına bakacağız.

kivamina bakalim

Küçük bir tabağın içerisine suyundan biraz alalım ve dört beş dakika bekletelim, 4-5 dakika sonraki hali hareket ettirdiğimiz zaman sıvı bir kıvamda değilse ocağın altını kapatabiliriz.

recel kapaklari

Reçelimizin daha uzun süre dayanması için sıcak sıcak cam kavanozlara dolduralım, isterseniz soğuduktan sonra da kavanozlara doldurabilirsiniz ancak eğer kış için hazırlayacaksanız mutlaka bu şekilde sıcakken doldurarak vakumlama işlemini yapmanızı tavsiye ederim.

cilek receli kavanozu

Hiç kullanılmamış yeni ve temiz kapaklarla kavanozların kapaklarını kapatalım ve bu şekilde bir gece bekleteceğiz. Kapaklarının tutması ve vakumlanması için ters çevirmemize gerek yok Eğer kapaklar temiz ve yeni ise vakumlama işlemi olacaktır.

cokukluk

Kapaklarının tutup tutmadığını orta kısmının Çökük olmasından anlayabilirsiniz.

recelimiz hazir

Evet artık Çilek reçelimiz hazır, kahvaltılarınızı süsleyecek bu reçeli denemenizi tavsiye ediyorum.

cilegimiz hazir

Deneyecek olanlara şimdiden Afiyet olsun 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.