Tarif Gönder

Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi

15.07.2020
Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi
Oylanıyor
0 (0 oy)

Merhabalar, çilek reçeli tarifi herkesin yapmaktan korktuğu ama çoğumuzunda sevdiği bir tariftir. Özellikle çocuklarımız severek yiyor. Fakat gerçek çilek reçelini tam ölçüleriyle tutturmak bazen zor olabiliyor hele ki göz kararında yapıyorsak. Şimdi size çilek reçelinin tam ölçüleriyle, tam kıvamında nasıl yapılacağını anlatacağım. Malzemelerimize geçelim.

Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi için Malzemeler

  • 1 kg çilek
  • 1 kg şeker
  • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Tam Ölçülü, Tam Kıvamında Çilek Reçeli Tarifi Yapılışı

1

1 kilogram kadar çileği öncesinde güzelce yıkadım, şimdi sap kısımlarını ayıklıyorum büyük olan çilekleri ortadan ikiye bölüyorum, küçük Olanların da bölmeden direkt kaseye alıyorum.

2

1 kilo çileyi tencereme alıyorum üzerine yine aynı ölçüde 1 kg şeker ekliyorum.

3

Üzerine yarım çay kaşığı kadar kabartma tozu ekleyelim. Ve tenceremizi karıştırarak çileğin şekerle karışmasını sağlayalım.

4

Tencerenin kapağını kapatıyorum ve bu şekilde 3 veya 4 saat kadar bekleteceğim. İsterseniz bir gece de bekletebilirsiniz, ancak bir gece bekletince çok fazla sulanıyor.

5

Çilek ve şekerin 4 saat sonraki hali yukarıdaki gibi, şekerin yarısı hemen hemen eridi. Çilekleri zedelemeden hafifçe bir karıştıralım.

6

Biraz karıştırdıktan sonra ocağın altını açıp kaynatabiliriz.

7

Reçelim, kaynamaya başladı, şimdi ocağımı tekrardan kıstım orta ateşte reçeli kıvamı alıncaya kadar pişireceğim.

8

Reçelimiz kaynadıkça üzeri köpüklenmeye başladı, şimdi bu aşamada köpüğünü alması için bir tatlı kaşığı tereyağ ekliyorum. Eğer tereyağının aromasından rahatsız oluyorsanız üzerindeki köpüğünü kaşıkla da alabilirsiniz o zaman tereyağ eklemenize gerek kalmaz.

9

Reçelin üzerindeki köpükler kayboldu yavaş yavaş da artık kıvam almaya başladı. Reçelimiz bu aşamaya kadar 45 dakikadır pişiyor. Koruyucu görevi görmesi için ve reçelin şekerlenmemesi için üzerine bir çay kaşığı kadar limon tuzu ekliyorum ve çilekleri zedelemeden hafifçe karıştırıyorum. Şöyle bir 10 dakika daha pişirdikten sonra tam olarak kıvamına bakacağız.

10

Küçük bir tabağın içerisine suyundan biraz alalım ve dört beş dakika bekletelim, 4-5 dakika sonraki hali hareket ettirdiğimiz zaman sıvı bir kıvamda değilse ocağın altını kapatabiliriz.

11

Reçelimizin daha uzun süre dayanması için sıcak sıcak cam kavanozlara dolduralım, isterseniz soğuduktan sonra da kavanozlara doldurabilirsiniz ancak eğer kış için hazırlayacaksanız mutlaka bu şekilde sıcakken doldurarak vakumlama işlemini yapmanızı tavsiye ederim.

12

Hiç kullanılmamış yeni ve temiz kapaklarla kavanozların kapaklarını kapatalım ve bu şekilde bir gece bekleteceğiz. Kapaklarının tutması ve vakumlanması için ters çevirmemize gerek yok Eğer kapaklar temiz ve yeni ise vakumlama işlemi olacaktır.

13

Kapaklarının tutup tutmadığını orta kısmının Çökük olmasından anlayabilirsiniz.

14

Evet artık Çilek reçelimiz hazır, kahvaltılarınızı süsleyecek bu reçeli denemenizi tavsiye ediyorum.

15

Deneyecek olanlara şimdiden Afiyet olsun :)

Başka bir reçel tarifinde görüşürüz. Sorularınızı aşağıdan sorabilirsiniz.
YORUMLAR