Tarif Gönder
h3277

Evde Mini Magnum Nasıl Yapılır? Magnum Tarifi

09.07.2020
Evde Mini Magnum Nasıl Yapılır? Magnum Tarifi

Tarif Paylaşımları mutfağına hoşgeldiniz. Bugün size çok lezzetli bir dondurma tarifi vereceğim. Çok sevimli gözüken mini magnumlar yapacağız. Üstelik içerisine ilave şeker eklemediğim için çok daha sağlıklı olacak. Üzerinde kahverengi lekeler oluşmaya başlamış muzlar biraz daha tatlı oluyorlar böylelikle içine şeker eklememize gerek kalmayacak.

Hazırsanız hemen tarifimize geçiyorum.

mini magnumlarımız

Mini Magnum İçin Malzemeler

  • 2 adet donmuş muz
  • 2 yemek kaşığı süt (inek sütü, yulaf sütü, badem sütü..)
  • 1,5 çay kaşığı vanilya özütü
  • Bitter çikolata
  • Sütlü çikolata
  • Beyaz çikolata
  • Doğranmış tuzsuz badem
    (dondurmanın içine isteğe bağlı olarak 1 yemek kaşığı krema konulabilir)

Muzlarımızı dilimleyerek bir buz dolabı poşetinin içerisine alıyoruz. Şimdi muzlarımızı buzluğumuza kaldırıp donduracağız.

muzlarımızı dilimledik

Donan muzlarımızı bir robotun içerisine alıyoruz. İçerisine 2 yemek kaşığı süt ilave ediyoruz. 1,5 çay kaşığı vanilya özütü ekledikten sonra robotumuz çalıştırmaya başlıyoruz.

robottan geçiriyoruz

Eğer dondurmanızda birazcık krema tadı isterseniz içerisine 1 yemek kaşığı krema da ekleyebilirsiniz. Buzlarım tamamen ezilip kremamsı bir yapı oluşuncaya kadar robotumu çalıştırıyorum. Bu noktada tadına bakın eğer birazcık daha vanilya tadının öne çıkmasını istiyorsanız birazcık daha vanilya ekleyebilirsiniz. Şimdi robotumu durduruyorum.

robotumuzu durduruyoruz

İsterseniz bu noktada 1 küllaha ya da bir kaba alıp hemen de tüketebilirsiniz ama biz Magnum yapacağımız için kalıplarımıza koyacağız.

mini magnum kalıpları

Mini Magnum kalıplarıma bir kaşık yardımıyla dondurmamdan alıyorum, dondurma çubuklarını yerleştiriyorum. Dondurmanın üzere bir kaşıkla bastırıyorum ve düzeltiyorum.

Şimdi dondurma koydunuz Magnum kalıplarımızı buzluğa kaldıracağız ve donmasını bekleyeceğiz. Kalan dondurmayı da ben bir dondurma kabının içerisine alıyorum, böylelikle daha sonra istediğimiz zaman bir külaha ya da bir kaba alarak daha sonra tüketebiliriz.

magnumları kalıplarımdan çıkarıyorum

Donan Magnumları buzluktan çıkartıyorum yavaş ve dikkatli bir şekilde kalıplarından çıkartıyorum. Kalıptan çıkardığım dondurmalı bir fırın kağıdının üzerine koyuyorum ve tekrar buzluğa kaldıracağım çünkü şimdi çikolata sosları ne yapacağız.

çikolataları eritiyoruz

Ben bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata kullanacağım. Tarifte göstermek için farklı çikolatalar kullandım siz hangisini seviyorsanız aynı yöntemle o çikolatayı kullanabilirsiniz.

Çikolatalarımı mikrodalgada ısıttıktan sonra içerisinde birazcık hindistan cevizi yağı koyup karıştırıyorum. Hindistan cevizi yağınız yoksa tereyağda koyabilirsiniz ayrıca mikrodalgada ısıtmak istemiyorsanız benmari usulü ocakta da erite bilirsiniz çikolatalarınızı.

doğradığımız mademleri ekliyoruz

Sütlü çikolatanın içerisine doğradığım bademlerden ekleyip karıştırıyorum. Şimdi dondurmalarımızı batıracağız. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer çikolataları çok sıcaksa dondurmamızı erecektir. O yüzden çikolatalarınızı erittikten sonra birazcık bekleyin hafif soğusunlar ama çok da beklersiniz tekrar katılaşacaklardır. Dondurmalarımdan bir tanesi buzdolabımdan çıkartıp hızlı bir şekilde bitter çikolataya batırıp çıkartıyorum.

dondurmayı çikolataya batırıyoruz

fazla çikolatayı süzüyoruz

dik konumda tutuyoruz

Dondurmamı baş aşağı tutarak fazlalık çikolatayı akıttıktan sonra dik konuma getirerek çikolatanın sabitlenmesini bekliyorum. Daha sonra buzluğa kaldıracağım.

sabitlenmesini bekliyorum

bademli sütlü çikolataya batırıyorum

Bu sefer dondurmamı bademli sütlü çikolataya batırıyorum ve yine aynı şekilde fazla çikolatasını attıktan sonra dik konuma getirerek sabitlenmesini bekliyorum.

sütlü bademli magnum

Onu da buzluğa kaldırıyoruz şimdi beyaz çikolataya batıracağız aynı şekilde beyaz çikolataya da batırıyorum ve onu da buzluğa kaldırdıktan sonra son kalan dondurmamı tekrar bitter çikolatayı batıracağım onu da buzluğa kaldırıyorum.

süslüyorum

Ben yaptığım dondurmalardan bir tanesine desen çizmek istedim o yüzden bitter çikolatanın bir tanesini dışarı çıkarttım kalan beyaz çikolatamı bir sos şişesinin üzerine döktüm. Dondurmamı bir tahtanın üstüne koyarak çizgiler oluşturuyorum.

evde mini magnum dondurma tarifi

Mini Magnumlarımız hazır. Çok sevimli gözüküyorlar gerçekten. Siz hangi çeşidini seviyorsanız o çeşit de yapabilirsiniz ben size ve göstermek için farklı çeşitler yaptım. İnanılmaz bir lezzeti var, muhteşem olduğunu söyleyebilirim.

Başka bir tarifte görüşürüz. Afiyet olsun 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.