Tarif Gönder

İzmir Bombası Tarifi, Akışkanlığı Yumuşaklığı Bağımlılık Yapar

15.07.2020
İzmir Bombası Tarifi, Akışkanlığı Yumuşaklığı Bağımlılık Yapar
Oylanıyor
0 (0 oy)

Tarif Paylaşımları mutfağına hoşgeldiniz. Adı gibi bomba olan nefis bir tarifle geldim bugün, İzmir bombası tarifini yaptım. Hemen sizlerle paylaşmak istedim. Yapılışı oldukça kolay tadından bahsetmeme gerek yok herhalde görüntüden belli ne kadar lezzetli olduğu. Sizi çok bekletmeden hemen malzemelerime geçiyorum.

İzmir Bombası Tarifi, Akışkanlığı Yumuşaklığı Bağımlılık Yapar için Malzemeler

  • 2 su bardağı un
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tutam tuz
  • Yarım bardak su
  • İçi için kahvaltılık çikolatalı fındık kreması (tercih sizin: Nutella, Nuga, Saralle)

İzmir Bombası Tarifi, Akışkanlığı Yumuşaklığı Bağımlılık Yapar Yapılışı

1

Bir yağlı kağıdım var bunun üstüne kahvaltılık çikolata kremalarını böyle kaşıkla koyuyorum. Ben Nutella kullandım ama istediğiniz diğer markaları da kullanabilirsiniz tabii ki. Böyle top şeklinde yapıp koyuyorum bunu böyle koymamızın sebebi de hamurun içine yerleştireceğim için önceden biraz dondurup kolayca yerleştirebilmek. Çünkü aksi takdirde hamura değiyor, yapışıyor etrafa yayılıyor güzel olmuyor. Böyle kaç tane yapacaksınız önce yağlı kağıdın üstüne dizin, ondan sonra bunu buzluğa atın hamuru yapmaya geçin.

2

Hamurum içinde yarım su bardağı suyum var. Şöyle bir tutam tuz, 1 yemek kaşığı şeker, 3 yemek kaşığı sıvı yağ bunları da koyuyorum karıştıracağım güzelce bu şekilde daha kolay oluyor çünkü yapmak. Bir de 2 su bardağı unum var.

3

Unumu şimdi şöyle genişçe bir kabın içerisine alıyorum, ortasını şöyle biraz çukur yapıyorum ve hazırladığım karışımı içine döküyorum size hiç zorlamayacak bir hamur gerçekten.

4

Şöyle önce çatal yardımı ile biraz yedireceğim unla sulu karışımı birbirine ondan sonra elimle yoğurmaya geçeceğim dediğim gibi sizi hiç zorlamayacak bir hamur tam oluyor gerçekten.

5

Hamurunu yumuşak bir hamur olana kadar elime yapışmayana kadar böyle yoğurmaya devam edeceğim sert bir zeminde daha kolay yoğurursunuz. Şöyle güzelce yoğuruyorum bunun da bir püf noktası var o da bir 15-20 dakika dinlendirmek o zaman daha güzel oluyor kıvamı böyle şu anda, bir strece ya da böyle bir naylona sarıp bekletebilirsiniz.

6

15-20 dakika beklettikten sonra gördüğünüz gibi kıvamı daha yumuşak daha kolay ele de hiç yapışmıyor.

7

Şöyle bir rulo haline getiriyorum ve eşit bezelere bölüyorum. Çikolatalarımda dondurucudan çıktı şimdi bu bezeleri böyle ince ince açacağım tek tek. Dediğim gibi yapışmayan bir hamur ben hiç un ya da nişasta kullanmadım. Açarken zorlanırsanız biraz nişasta kullanabilirsiniz ama tavsiye etmiyorum çünkü nişasta biraz fazla kaçarsa hamurumuz kapatma aşamasında birbirine yapışmaz.

8

Böyle incecik açtığım hamurun ortasına şimdi dondurduğum çikolatalardan bir tanesini koyuyorum ve dikkatlice şöyle kenarlardan birleştiriyorum. Yapımı oldukça basit gözü korkan varsa hiç korkmasın hamurda dediğim gibi zorlamıyor açması da kolay oluyor minik minik olduğu için böyle benim gibi merdane ya da oklava kullanabilirsiniz.

9

Şimdi yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye alacağım, bir tane de söyle iki taneli göstereyim Biraz geniş açıp böyle iki tane de koyabilirsiniz oda pratik oluyor. Yine kenarlardan dikkatli bir şekilde birleştiriyorum.

10

Hamur o kadar güzel bir hamur ki anında yapışıyor birbirine hiç zorlamıyor yine bunun da fazlalıklarını alıyorum alt kısımlarını düzeltiyorum ve yağlı kağıt serdiğim tepsimi alıyorum. Bu arada fırınımı 220 derecede çok iyi ısıttım 4-6 dakika kadar zamanda pişiyor ama eğer fırınınız benimki gibi yavaş pişiriyorsa 8-9 dakika da sürebilir.

11

O yüzden lütfen gözünüz üstünde olsun şöyle rengi hafifçe dönmeye başladığında hemen alın içi kurumasın.

12

Şimdi hemen içinide gösteriyorum içi gayet istediğim gibi oldu akışkan oldu. Çok fazla pişirirseniz akışkanlığı yakalayamaya bilirsiniz.

Hakikaten denemediyseniz şiddetle tavsiye edeceğim bir tarif. Verdiğim ölçüden de 16-17 tane çıkıyor ben 12 tane yaptım umarım hoşunuza gider yeni tariflerde görüşünceye kadar hoşçakalın.
YORUMLAR