San Sebastian Cheesecake Tarifi Tam Ölçüleriyle

Herkese merhabalar Hoşgeldiniz bugünkü tarifim meşhur San Sebastian cheesecake, San Sebastian cheesecake’ni pişirmesi de oldukça önemli Aslında çok kolay bir tatlı yalnızca birkaç tane Püf noktası var. Hemen yapımına geçelim. Önce Malzemelerle Başlayalım

San Sebastian cheesecake için Gerekli Olan Malzemeler

  • 3 Paket Labne (Beyaz peynir-600gr)
  • 1,5 Su Bardağı Şeker
  • 2 Yemek Kaşığı Nişasta
  • 1 Paket Krema
  • 1 Vanilya
  • 3 Yumurta

San Sebastian cheesecake Yapılışı

3 paket beyaz peyniri karıştırma kabının içerisine alıyorum üzerine bir paket sıvı kremayı ilave ediyorum ve toz şekerim var toz şekeri mi de ekleyip bu üç tane malzemeyi güzelce krema haline gelene kadar mikser yardımıyla çırpıyorum. Mutlaka karışımımızı güzelce çırpın şeker eriyene kadar.

Artık diğer malzemelerini ilave edebilirim tek tek yumurtalarını ekleyeceğim mutlaka yumurtaları tek tek ilave edelim. Ben 3 tane yumurta kullandım kalıbımın ölçüsüne göre, siz büyük kalıp kullanacaksınız Eğer malzemeleriniz ona göre artacaktır.

En sonunda da nişasta ve toz vanilyayı ekleyip karıştırıyorum ve San Sebastian cheesecake kimin harcını hazır hale getiriyorum. Bu arada fırınımızı altüst olacak şekilde 180 dereceye ayarlayıp açalım. (fan kullanmayın)

Yağlı kağıt serdiğim kalıbıma harcımı döküyorum.

180 derecede ısıttığım fırına 35 dakika kadar pişmesi için artık veriyorum.

Pişme süresini şöyle ayarlayabilirsiniz fırını açtığımızda şu kıvamı almışsa tamam demektir. Artık fırından çıkarabiliriz.

Evet San Sebastian Cheesecake hazır yağlı kağıdı etrafından ayırın

🙂 hepinize afiyet olsun servis edip yiyebilirsiniz.