Tarif Gönder

Cevizli Sucuk Tarifi (Tüm Ayrıntılarıyla)

07.07.2020
Cevizli Sucuk Tarifi (Tüm Ayrıntılarıyla)
Oylanıyor
3.67 (6 oy)

Merhaba bugün sizlere ev yapımı cevizli sucuk tarifi hakkında detaylı anlatım yaparak nasıl yapılır onu göstereceğim. Hiç zaman kaybetmeden malzemelerle başlayalım.

cevizli sucuk22

Cevizli Sucuk Tarifi (Tüm Ayrıntılarıyla) için Malzemeler

 • 3 su bardağı pekmez
 • 1 çay bardağı süt
 • Yarım su bardağı un
 • 4 su bardağı su
 • 1 kilo ceviz
 • yarım su bardağı şeker
 • 1 su bardağı nişasta

Cevizli Sucuk Tarifi (Tüm Ayrıntılarıyla) Yapılışı

1

Şöyle bir kilo cevizim var, cevizimi geceden ıslattım suya bastım Yani şöyle bir kaseye aldım üzerini geçecek kadar su ekledim sabaha kadar suda bekledi iyice yumuşadı.

2

Cevizlerimi bir tabağa aldım iyice yumuşadıkları için iğneden daha rahat geçecekler kırılmayacaklar şöyle yorgan iğnesi ve yorgan ipim var cevizleri mi tek tek alıp iğneden geçiriyorum.

3

İpe dizdikten sonra uç kısımlarına şöyle bir kürdan bağlayacağım. Bir altına bir üstüne olacak şekilde. Sıkıca bağlamanız gerekiyor. Eğer Çubuk bağlamaz sanız ipten kayıp çıkacaktır cevizler. Bu arada biz peltemizi hazırlayınca ya kadar cevizlerini iyice kurutun şöyle bir kenara bırakın ya da asarak iyice kurumasını sağlayın.Eğer iyice kurumazsa peltemiz yapışmayacak ve istediğimiz sonucu elde edemeyeceğiz.

4

3 su bardağı pekmezimi tenceremin içerisine alıyorum Bu arada pekmezin izin yeni veya eski olması fark etmiyor eski ekşimiş pekmezlerin de kullanabilirsiniz.

5

Üzerine 4 su bardağı da su ilave ediyorum, bardaklarının içerisinde pekmez kalıntıları kaldığı için Tekrar aynı bardakları kullanıyorum.

6

Yarım su bardağı toz şeker ve bir çay bardağı kadar da süt ilave edip iyice karıştırıyorum.

7

Küçük bir kaseye yarım su bardağı un ve üzerine bir su bardağı nişasta da ilave ediyorum Mısır nişastası veya buğday nişastası hiç fark etmiyor evde Hangisi varsa kullanabilirsiniz.

8

Hazırladığımız un ve nişastalı karışımın içerisine Tenceremizdeki pekmezli sudan alıyoruz Ve iyice karıştırıyoruz unumuz ve nişastamız iyice eriyinceye kadar. Eğer direkt tenceremize dökseydik biraz daha zorlanırdık Topak Topak olurdu ve Koskoca tencereyi topraklarını çözmek Zorunda kalırdık.

9

Unu ve nişastası iyice çözülüp eriyinceye kadar karıştırın. Yukarıdaki gibi bir kıvam alması gerekiyor.

10

İyice eridikten sonra artık tencereyi ocağın üzerine aldım ve üzerine hazırladığımız nişastayı döküyoruz iyice karıştırıyoruz ocağımızın ısısının orta ateşte olması gerekiyor. Nişasta ve unu şöyle koyulaşıp istediğimiz kıvamı elde edinceye kadar devamlı karıştırmamız gerekiyor dibinin tutmaması için iyice karıştırmamız gerekiyor.

11

Peltem artık hazır olmaya başladı şöyle görüyorsunuz koyulaştı istediğim kıvama geldi artık böyle fokurdamaya da başladı kaynamaya da başladı ocağın altını altı kapatabilirsiniz.

12

İpe dizdiğim cevizlerden bir tanesini alıyorum hazırladığım peltenin içerisinde daldırıyorum şöyle kaşıkla da iyice bastırıyorum.

13

Eğer kürdan koymasaydık ağırlaştığı için cevizlerimiz ipin üzerinden kayıp gidecekti.

14

Bu arada ben mutfak dolabına bir tane askı asmıştım ve iplerimi tek tek askıya bağlayacağım.

15

Siz isterseniz askıya cevizlerinizi bağlayıp hazırladıktan sonra telinden tutup içine daldırıp asabilirsiniz bu sizin için çok daha kolay olmuş olur.

16

Daldırma işlemimiz bitti. Bir 15-20 dakika daha bekleyip şöyle üzerini iyice kurumasını bekledikten sonra tekrar daldıracağım. Eğer sizin için bu kalınlık yeterliyse ikinci kere daldırmayabilirsiniz. Bu arada eğer pelteniz soğuduysa ve daha da koyulaştıysa tekrar ısıtabilirsiniz.

17

Kalan peltemizi bir yağlı kağıda serip kurutup pestil yapabilirsiniz.

18

Cevizli sucuklarımız hazır... :)

Denedikten sonra yorum yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Aklınıza takılan sorularınız varsa yazın cevaplarım.

Başka bir tarifte görüşmek üzere.

Afiyet olsun.
YORUMLAR

 1. ayşegül konaklı dedi ki:

  güzel bir tarif bende deneyeceğim.

 2. Elif dedi ki:

  Tam kivariminda oldu ellerinize sağlık tadına bakmadık ama daha?

 3. çigdem dedi ki:

  Tarifini daha yapmadım,ama ilk fırsatta yapacağım.anlatiminiz çok açık çok net,resimlerle desdeklemişsiniz.oncelikle teşekkür ederim.yaptigim zaman muhakkak sizinle de paylaşacağım.