Reyhan Şerbeti Tarifi Osmanlı Saray Mutfağından

Tarif Paylaşımları mutfağının bugünkü konuğu Osmanlı Saray mutfağının en sevilen şerbetlerinden olan Reyhan Şerbeti. Günümüzde gazlı içeceklere olan ilgi arttıkça, osmanlı mutfağının eşsiz lezzetlerine, tamamen bizim kültürümüzde harmanlanan şerbetlere olan ilgi azaldı.

Halbuki osmanlı şerbetleri gazlı içeceklerden hem daha lezzetli hem de sağlığa zararı yok. Günümüz satış stratejileri bizi özümüzden uzaklaştırsa da, yavaş yavaş osmanlı şerbetlerine olan ilginin arttığını da inkar edemeyiz.

Gelin hep birlikte atalarımızın yüz yıllardır yaptığı gibi harika bir osmanlı şerbeti yapalım. Ve ansızın gelen misafirlerimiz için mutfağımızda hazır bulunduralım. Kola, fanta, gazoz gibi içecekler ikram etmek yerine Reyhan Şerbeti ikram edelim.

reyhan şerbeti

Reyhan Şerbeti İçin Malzemeler

  • Bir demet mor reyhan
  • Bir adet Çubuk tarçın
  • Bir tane karanfil
  • çeyrek limon
  • Bir çay kaşığı limon tuzu
  • 5-6 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 litre su

Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

bir litre suyun altını açıyorum

Bir litre suyumu ocağa aldım altını açıyorum. Suyum kaynadıktan sonra içerisine reyhanları ekliyorum. Bir litre suya bir demet reyhan ilave ediyorum  ve ocağın altını artık kapatıyorum kendi halinde demlenmeye bırakacağım Reyhanları.

ilk verdiği renkten hiç korkmayın

İlk verdiği renkten hiç korkmayın biraz sonra kendi rengini alacaktır. Bir kaşık yardımıyla bastırıyorum içine.

üstüne bastırıyorum

1 adet çubuk tarçın ekliyorum

Burada çubuk tarçın larım var şöyle göstereyim sizlere Çubuk tarçından 1 tane ekliyorum.

çeyrek limon

limon tuzu ve karanfil ekliyorum

Çeyrek limonum var, bir çay kaşığı limon tuzu, bir tane de karanfil ilave ediyorum karanfilden fazla sevmediğim için ben bir tane ekledim isterseniz daha fazla ekleyebilirsiniz.

5-6 yemek kaşığı toz şeker

Son olarak 5-6 yemek kaşığı toz şeker ilave ediyorum.

10-15 dakika demleyin

Tekrar şöyle bir karıştırıyorum şekerin erimesi için. 10-15 dakika kadar dinlendireceğim bu şekilde kapağı kapalı olarak çok fazla bekletmeyin çünkü Reyhan acı tadı verecektir. O yüzden 10-15 dakika kadar bekletmeniz demlendirmeniz yeterli olacaktır.

şerbetimi dinlendirdim

Şerbetimi dinlendirdim bakın rengi çok güzel görünüyor hemen size göstermek istiyorum.

şerbetimi süzüyorum

Gerçekten çok güzel oldu şimdi süzüp sunum aşamasına geçiyorum. Şerbetmi şimdi bir süzgeç yardımıyla süzüyorum bakın rengine gerçekten çok güzel oldu rengi.

reyhan şerbetinin rengi

Şerbetimi bardakları alıyorum sizi mutlaka buzdolabında soğuttuktan sonra doldurun tabii ki.

yazın çok serinletir

Rengi şahane hem hazmı kolaylaştıran hem de sıcak yaz günlerinde tüketebileceğiniz soğuk şahane bir şerbet tarifi.

Reyhan şerbetimi yakından gösteriyorum

Hemen sizlere yakından da göstermek istiyorum rengini, mutlaka denemenizi tavsiye edebileceğim çok güzel bir şerbet tarifi. Yapımı sadece 10 dakikanızı alıyor mutlaka deneyin diyorum.

Bugün sizlerle birlikte Reyhan şerbeti hazırladık umarım tarifimizi beğenmişsinizdir yeni tariflerde görüşmek üzere hoşçakalın.