Konsantre Erik Suyu Nasıl Yapılır? Kışa Hazırlık

konsantre erik suyu nasıl yapılır

Herkese merhaba, tarif paylaşımları mutfağına hoş geldiniz. Bugün sizlerle konsantre erik suyu yapacağız. Kış hazırlıkları yapıyoruz ağaçtan topladığım böyle minik minik eriklerim var benim bunları kavanozlara koyacağız ve kışın da açacağız şekerleyeceğiz ve afiyetle tüketeceğiz inşallah.

Hemen tarifimize geçiyorum.

Malzemeler

  • Erik
  • Su
  • Şeker

Yapılışı

Eriklerimin hepsini tencereye alıyorum, çekirdeklerini ayıklamıyorum. Üzerine sıcak su ilave ediyorum çabuk kaynamasını istiyorum çünkü fazla vaktim yok ama siz normal musluktan koyduğunuz suyu da ekleyebilirsiniz.

erik suyu

Eriklerle aynı hizaya gelecek kadar su eklemeniz yeterli erikte zaten suyunu salacak. Şimdi yüksek ateşte bunları pişireceğim.

erik suyu kaynadı

Erik suyum kaynamaya başladı bir 15-20 dakika bu şekilde kaynayacak daha sonra posasını süzeceğiz tekrar kaynatacağız.

cezve yardımıyla

Rengi harika oldu şimdi erik suyumu bir cezve yardımıyla süzgeçten süzeceğim. Süzgeçi bir tencereye aldım, posasını içerisinde kalan suları da şöyle çok ezdirmeden bastırarak kaşığın tersiyle çıkmasını sağlıyorum.

posasını çıkarıyorum

Bu işlemi çok fazla yapmanıza gerek yok bu sefer erik suyumuzun rengi bulanık olur sadece fazla kalan su tencereye süzülsüz diye bu işlemi gerçekleştiriyorum.

Süzdüğüm erik suyunu tekrar aynı tencerenin içerisine alacağım ve bir süre daha kaynatacağım daha sonra sıcak sıcak kavanozlara koyacağım.

Kapaklarını sıcakken kapatıyoruz ve ters çeviriyoruz bu şekilde soğumaya bırakıyoruz. Hiç ellemeyeceğiz bu şekilde soğuduktan sonra uzun bir süre saklayabiliriz muhafaza edebiliriz.

Peki Erik Suyunu Kışın Nasıl İçime Hazır Hale Getireceğiz?

1 Çay bardağı kadar toz şeker, bir miktar konsantre erik suyumuzdan koyuyorum. Bir kaşık yardımı ile şekerin iyice erimesini sağlayacağım.

Şekeri tamamen eridikten sonra üzerine de bir litre kadar soğuk su ilave ediyorum. Tekrar bir süre daha karıştırıyorum.

erik suyumuz hazır

Tamamen soğuduktan sonra erik suyumuz hazır hale geliyor ve harika renkte bir erik suyu elde ettik.

Afiyet olsun.