Tarif Gönder
h3144

Pankek Tarifi, Sünger Gibi Yumuşacık En İyi Kıvam

08.07.2020
Pankek Tarifi, Sünger Gibi Yumuşacık En İyi Kıvam

Tarif Paylaşımları mutfağına hoş geldiniz. Bugün sizlerle yumuşacık sünger gibi harika pankekler yapacağız, emin olun çocuklarınız ve büyük küçük herkes bu pankekleri bayılacak o yüzden mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum ne sizleri hiç bekletmeden hemen yapımına geçiyorum.

pankek ziyafeti

Pankek İçin Malzemeler

  • 2 yumurta
  • Yarım çay bardağı şeker
  • Yarım fincan sıvıyağ
  • 2 su bardağı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 3 su bardağı un (3 üncü bardağı 2 parmak eksik dolduralım)

Pankek Nasıl Yapılır?

Pankeklerimizin kek harcını karıştırmak için genişçe bir karıştırma kabına oda ısısındaki iki tane yumurtayı ve yarım çay bardağı toz şekerine alıyorum. Şeker miktarını damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz fakat şeker oranı tam yerindeydi o yüzden yarım çay bardağı kullanmanızı tavsiye ederim.

yumurta ve şekeri çırpıyoruz

Şimdi yumurta ve şekerim güzelce karışana kadar yaklaşık 1 dakika mikserde çırpıyorum diğer erkekler de yaptığınız gibi rengi iyice açılıp krema kıvamına gelene kadar çırpmamıza gerek yok 1 dakika kadar çırpmamız yeterli olacaktır.

yağımı ilave ediyorum

Evet yumurta ve şekerim güzelce karıştı şimdi türk kahvesi fincanı ile yarım fincan sıvı yağımı da ilave ediyorum ve yağımda güzelce karışana kadar biraz daha çırpıyorum.

sütümü ekliyorum

Yağımda güzelce karıştı artık sütümü ilave edebilirim. Sütümü mikserle çırparken etrafa sıçramaması için şimdilik mikserimi bir kenara kaldırıyorum ve klasik 200 mililitrelik su bardağı ile 2 su bardağı sütümü ilave ediyorum ve bir çırpma teli ile güzelce karıştırıyorum.

unumu ilave ediyorum

Malzemelerim iyice karıştı artık unumu ilave edebilirim eleğime şimdilik 2 su bardağı un mu alıyorum kıvamına bakarak daha sonra biraz daha ilave edebilirim, unumun üzerine bir paket vanilya ve bir pakette kabartma tozumu koyuyorum ve tüm malzemelerimi kek harcımın içerisine eliyorum.

eleğimde kalan unuda ekliyorum

Maalesef ki kuru malzemelerimi elerken şu anda eleğim bozuldu o yüzden elimde kalan kuru malzemelerimi kenarda başka bir kabın içerisine eledikten sonra kek harcımın içerisine alacağım. Evet eleğimde kalan kuru malzemelerimi kenarda ayrı bir kaseye eledim ve kek harcıma ekledim şimdi mikserimle çırpmaya başlıyorum.

un ölçüsü

Şimdiye kadar 2 su bardağı un kullandım güzelce karıştıktan sonra kıvamına bakıyorum ve yarım su bardağı daha un ilave ederek mikser ile çırpmaya devam ediyorum.

biraz daha un ekledim

Ve şimdi Bir spatula ile kabın kenarlarını güzelce sıyırıyorum ve pankekimin kıvamına bakıyorum bence hala biraz daha cıvık kıvamda o yüzden bir kaç yemek kaşığı daha un ilave etmek istiyorum. Toplamda 3 su bardağı unum vardı gördüğünüz gibi üçüncü bardağımın dibinde iki parmak kadar un kalmış oldu.

pankekimin kıvamı bu şekilde

Şimdi eklemiş olduğum unumla beraber güzelce çırpıyorum. Ve pankekimin harcı hazır gördüğünüz kıvamı elde ettiğinizde un ilave etmeyi bırakabilirsiniz.

akıtma kabını kullanıyorum

Ve şimdi daha kolay bir şekilde yapabilmek için çok pratik bir gereç olan gördüğünüz gibi bir akıtma kabına harcımı alıyorum harcımız normal keklerden bir tık daha cıvık gördüğünüz gibi. Eğer böyle bir gereciniz yoksa kepçe ile de yapabilirsiniz fakat sık sık pankek yapıyorsanız mutlaka bu kaplardan edinmenizi tavsiye ediyorum. Şimdi kapağımı kapatıyorum ve pankeklerimi pişirmeye geçiyorum.

tavamın altını açtım

Evet tavamı ocağımın büyük gözüne aldım ve altını kısarak iyice ısınmasını sağladım tavam güzelce ısındıktan sonra gördüğünüz gibi kek harcından tavama bir miktar sıkıyorum. Daha önce de söylediğim gibi bu işlemi bir kepçe yardımıyla da rahatlıkla yapabilirsiniz.

pankeklerimi dökmeye başladım

Paketlerinizi pişirmek için kesinlikle yapışmayan bir tava kullanmanızı tavsiye ediyorum. Gördüğünüz gibi tavama hiç yağ sürmedim şimdi ocağımın altı kısık durumda pankeklerimin üzerlerinin göz göz olmasını bekliyorum.

pankek yanmaz tava

Bir 2 dakika içerisinde pankeklerimizin üzeri gördüğünüz gibi göz göz olacaktır. Bu görüntüyü elde ettikten sonra daha fazla pişirmeden hemen bir spatula ile ters çeviriyorum. Tüm pankeklerimi çevirdikten sonra diğer taraflarını da çok kısa bir süre pişiriyorum.

pankeklerimi çevirdim

Pankeklerim’in altını kontrol ediyorum söylediğim gibi çok kısa sürede pişeceklerdir çok fazla kızartmayalım açılan boşluğa da hemen bir tane daha sıkıyorum. Altı pişen pankeklerimi çıkartıyorum ve tüm pankek harcım bitene kadar hepsini aynı şekilde pişirerek hazırlıyorum.

pankeklerim hazır harika oldular

Evet pankeklerimin hepsini tamamladım ve artık servise hazırlar. İnanın yumuşacık ve sünger gibi oldular lezzeti ise gerçekten şahane o yüzden hiç tereddüt etmeden gönül rahatlığı ile mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Eminim ki denediğinizde sizlerde bayılacaksınız.

pankek çikolata ile nefis oluyor

Bizim evde sürülebilir çikolata ile tercih ediliyor fakat reçel bal ya da meyvelerle tüketebilirsiniz inanın sıcakken ayrı soğukken ayrı lezzetli, bir kez daha mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. 

pankekimin kıvamını göstereyim

Deneyecek olanlara şimdiden kolaylıklar dilerim ve deneyenler den de mutlaka geri dönüşlerinizi bekliyorum.

pankek nasıl yapılır

Bugünlük de benden bizden bu kadar bir tarifin daha sonuna geldik. Çok değerli yorumlarınızı ihmal etmezseniz çok mutlu olurum yeni tariflerimden haberdar olmak için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Başka bir tarifte görüşmek üzere, hoşçakalın. Afiyet olsun! 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.