Tarif Gönder

Köftelerin Şahı, İnegöl Köfte Tarifi

21.01.2019
Köftelerin Şahı, İnegöl Köfte Tarifi
Oylanıyor
0 (0 oy)

Evde dışarda yediğimiz lezzette İnegöl köfte tarifini yapabilir miyiz? Cevabımız evet. Namı her yerde bilinen, asıl tarihi Bulgaristan göçmenlerine dayanan Bursa’nın nefis mi nefis İnegöl köftesi, kendine has köfte harcıyla ünlenmiş bir tariftir.

Bu tarifte ekmek içi ve yumurta kullanılmaz. Köftenin iç harcında, etin tadını örtmeyecek kıvamda az ve öz baharat ve asıl püf noktası olan, lastik kıvamını ve pofuduk görünümü veren karbonat kullanılmaktadır.

inegöl köfte tarifi

Söylemek istediğimiz bir kaç püf nokta daha var tabi ama onları da dilerseniz tarifin kendisini okuyarak anlayalım.

Bu güzel ve pratik tarifi, ister kendi aileniz için hazırlayacağınız akşam yemeği menünüze, isterseniz de misafirlerinizi davet ettiğiniz akşamlardaki menülere katabilirsiniz.

Zira, çok sevilir herkes tarafından. Özellikle bu köfte olmazsa olmaz pilavlarımızın yanına çok yakışır.

Yanına güzel mi güzel soğanlı bir salata yahut piyaz, ve pilav hazırlamayı unutmayalım. Şimdiden afiyet olsun diyor hemen tarife geçiyoruz.

Köftelerin Şahı, İnegöl Köfte Tarifi için Malzemeler

  • 800 gram dana döş kıyma
  • 200 gram orta yağlı kuzu kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 10 gram karbonat
  • 10 gram tuz

Köftelerin Şahı, İnegöl Köfte Tarifi Yapılışı

1

800 gram dana döş ve 200 gram orta yağlı kuzu kıymayı karıştırma kabına alın.

2

Kıymaya, 2 adet rendelenmiş kuru soğan, 1\'er tatlı kaşığı tuz ve karbonatı da ekledikten sonra karışım macun kıvamına gelene kadar yaklaşık 10-15 dakika güzelce yoğurun.

3

Hazırladığınız köfte harcını üzerini kapatın ve en az 3 saat kadar buzdolabında bekletin.

4

Pişirme işlemi öncesinde köfte harcını dolaptan çıkartın ve üzerine yağlı kağıt koyup, merdaneyle dikdörtgen şeklinde açın.

5

Pişirme kağıdını üzerinden çıkarıp, keskin bir bıçak yardımıyla uzun ince dikdörtgenler kesin ve orta ateşte, kızgın bir tavada ters yüz ederek kızartın. Sevdiklerinizle afiyetle tüketin!

Pişirme Önerisi: İnegöl köftesinin lezzetli olmasında az miktarda kullanılan böbrek yağının da etkisi olduğu söylenir.Köftenin adet sayısı büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilir. Uzun ince formuna alışık olduğunuz köfteleri yuvarlak olarak da hazırlayabilirsiniz.

Servis Önerisi: Arzuya göre sumak ilavesiyle hazırlanmış soğan salatası ya da piyaz eşliğinde servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
YORUMLAR