Tarif Gönder

Kazakistan Usulü Efsane Pişi Tarifi

08.06.2021
Kazakistan Usulü Efsane Pişi Tarifi
Oylanıyor
2.96 (24 oy)

Merhaba, bugün sizlere Kazakistan’da öğrenmiş olduğum efsane pişi tarifini paylaşacağım, inanılmaz güzel oldu mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Kazakistan Usulü Efsane Pişi Tarifi için Malzemeler

  • 1 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket kuru maya veya yaş maya
  • Un (aldığı kadar ele yapışmayan yumuşak hamur)

Kazakistan Usulü Efsane Pişi Tarifi Yapılışı

1

Öncelikle yoğurma Kabıma 1 su bardağı ılık süt döküyorum ve yarım su bardağı ılık su, Yani 200 milim süte 100 milim su ekliyorum mutlaka ılık olsunlar. 1 paket kuru maya ekliyorum 11 gramlık instant maya kullanabilirsiniz, 1 paket yaş maya da kullanabilirsiniz, 2 yemek kaşığı şeker kullanıyorum ve 1 su bardağı da un.

2

Un miktarı da 100 gram, Normalde bir su bardağına tekabül ediyor. Un elenmiş olursa daha da güzel olur. Çırpma teli ile güzelce karıştırıyorum pürüzsüz olana kadar Topak Topak olmasın.

3

Karıştırdıktan sonra ön mayalama yapacağım, ekşi maya hazırlar gibi üzerini kapatacağım ve 20 dakika bekleteceğim. 15-20 dakika Eğer oda ısısı gayet iyi ise 15 dakikadan yeterli olur.

4

Mayalandıktan sonra, 50 gram sıvı yağ, yani yarım çay bardağı sıvı yağını, 1 tatlı kaşığı tuzu ve bir yumurta beyazını dökün ve elimizle karıştıralım.

5

Ve yavaş yavaş un ekleyerek yoğurmaya devam edin

6

Evet güzelce elime yapışmayan hamur olana kadar yavaş yavaş un ekleyerek yoğurdum. Yaklaşık 3-5 dakika yoğurun. Mayalı hamur yorulmayı sever.

7

Hamurum da güzelce yoğurduktan sonra yarım saat mayalanmaya bırakacağım.

8

Evet yarım saatin ardından hamurumu alıyorum ve bir kez daha yoğuruyorum. Bu ikinci yoğurma kısmı. Güzelce bir 1 dakika kadar hamurunuzu yoğurun. Püf noktalarına dikkat ederseniz sizi mutlu edebilecek bir tarif. Yani bu yaşıma kadar Türkiye\\\'de çok fazla pişi yedim ama böylesini hiç yemedim arkadaşlar, yapıp deneyin ne demek istediğimi anlarsınız.

9

Evet şimdi hamurunu açacağım. Çok fazla İnceltmenize gerek yok.

10

Biraz kalın bırakırsanız daha Tok kızarıyor böyle puf puf göz göz pişiyor.

11

Hamuru açma işlemini bitirdikten sonra, bu şekilde Çay bardağının ağzı ile kesin. Artan hamurları tekrar yoğurup şekil vereceğiz.

12

Size kalınlığını göstermek istiyorum. Bakın kalınlığı bu kadar, dilerseniz bir tık daha kalın bırakabilirsiniz.

13

Şimdi üzerine kapatacağım bir 15-20 dakika da böyle bekleteceğim.

14

15-20 dakikanın ardından orta ateşte ısınmış olan sıvı yağın içine hamurlarımı atıyorum. Sıvı yağınız bolca olsun. Harlı ateşte yapmayın içi pişmez orta ateşte pişirmeye dikkat edelim.

15

Evet bakın o kadar güzel pişmeye başladılar ki kabara kabara puf puf oldular.

16

Size iç dokusunu da Göstereceğim. Orta Asya ülkeleri bu kişiyi gerçekten çok lezzetli ve yapıyorlar.

17

Pişi tarifimiz de bu şekildeydi. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun. :)

Tarifin Youtube Videosu

Gram ölçüsü ile yaparsanız yumurtanın sadece beyazını kullanın bardak ölçüsü ile yaparsanız yumurtanın tamamını kullanabilirsiniz.
YORUMLAR