Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır? Elma Şekeri Tarifi

Tarif Paylaşımları mutfağından herkese merhaba. Bugün sizlere çocukluğumuzun en sevdiği şekerlerden biri olan elma şekeri tarifini vereceğiz. Mısır şurubu koymadan elma şekerleri nasıl yapılır? Hadi gelin tarifimize başlayalım.

elma şekeri sertliği

elma şekerini kırdık

Elma Şekeri İçin Malzemeler

  • Elma
  • 200 gram şeker (yaklaşık 1 su bardağı)
  • 120 ml su (yaklaşık yarım su bardağı)
  • Gıda boyası (sadece renk sağlıyor yoksa kullanmak zorunda değilsiniz)
  • Kalın tahta şiş çubuklar

Sıkça Sorulanlar:

Su Bardağı ölçüsü: 250 ml

1 çay kaşığı vanilya özütü 1 paket vaniline eşdeğer

elma şekeri nasıl yapılır

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?

yıkadığımız elmalara şiş çubukları sokuyoruz

Yıkayıp saplarını çıkardığımız elmaları güzelce kurtuluyoruz. Sapları çıkardığımız yerlere kalın tahta şiş çubukları sokuyoruz.

şeker ve suyu tencereye alıyoruz

Tenceremize 200 gram şeker koyuyoruz. Üzerine 120 mililitre suyumuzu ekliyoruz. Bu noktada kesinlikle karıştırmıyoruz şimdi tenceremizi ocağa alıyoruz ve altını kısık derecede açıyoruz.

köpüklerin çıkmasını bekliyoruz

Yavaş yavaş köpükler çıkmaya başladığını göreceksiniz. Tencerenizdeki köpükler büyüyüp çoğalmaya başlayacak bu noktada çok sabırlı olmanız gerekiyor eğer ocağınızın altını çok açarsınız şekeriniz hemen yanabilir o yüzden kısık ateşte yavaş yavaş pişireceğiz.

bir bardak suyun içine test yapıyoruz

Köpükler çoğalmaya başlayacak büyümeye başlayacak ve şekerinizin rengi hafif dönmeye başlayacak bu noktada test etmek için bir kış kalıp soğuk suyun içine eğer dökerseniz ve soğuk suda katılaştığını görürseniz doğru noktayı bulmuşsunuz demektir.

kırmızı gıda boyası damlatıyoruz

Hemen o noktada ocağımızın altını kapatıyoruz ve birkaç damla kırmızı gıda boyası damlatıyoruz. Bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Ben kronometre tuttum 15 dakika sürdü yalnız bu ocaktan ocağı değişebilir o yüzden 10 dakikaya yaklaştığı zaman kıvamına bakın çünkü her ocağın gücü birbirinden farklı olabilir ya da ocağın altını benimkinden birazcık daha fazla açmış olabilirsiniz.

şekerim güzelce sertleşmiş

Gıda boyasını da karıştırdıktan sonra karışımdan bir kaşık alıp suyun içine döküyorum.

elmamızı şekere buluyoruz

Şekerim güzel sertleşmiş şimdi hiç vakit kaybetmeden tenceremi ocaktan alıyorum ve çubuk sapladığımız elmaları tencerenin içindeki şekere buluyorum. Döndüre döndüre her tarafına şeker gelecek şekilde buladıktan sonra fazlalık şekeri akıtıyorum ve bir yağlı kağıdın üzerine alıyorum.

Şimdi bir 5-10 dakika kadar bekleyin acele etmeyin güzelce katılaşsın sertleşsin şekerlerimiz ondan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

elma şekeri yapımı

Çok güzel gözüküyorlar böyle bildiğiniz dışarıda satılan elma şekerinden hiçbir farkı yok istediğiniz çeşit elma kullanabilirsiniz bu arada bir de kullandığımız elmanın büyüklüğüne göre bu tarihten 3 ya da 4 tane elma çıkıyor. Eğer daha fazla istiyorsanız ölçüleri ona göre arttırabilirsiniz.

Aynı gün tüketmenizi tavsiye ederim. Şimdilik bu kadar umarım elma şekeri tarifimizi beğenmişsinizdir vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Bir sonraki tarifte görüşmek üzere.

Afiyetle, sağlıkla ve hoşçakalın.