Tarif Gönder
h3774

Çikolatalı Mousse Tarifi 2 Malzemeli (Yumurtasız)

15.07.2020
Çikolatalı Mousse Tarifi 2 Malzemeli (Yumurtasız)

Tarif Paylaşımları mutfağına hoşgeldiniz. Bugün sizlerle birlikte 2 malzemeli kolay çikolatalı mousse tarifi yapacağım. Nefis, çikolatalı ve üstelik çok kolay bir tarif. Bugünkü mousse tarifimiz yumurta kullanmak istemeyenler için olacak. Hem pratik hem de az malzemeli. Hazırsanız buyrun tarifimize geçelim.

Çikolatalı Mousse İçin Malzemeler

  • 2 paket bitter cikolata(160gr)
  • 2 paket krema (200ml)
  • 1 yemek kasigi pudra sekeri

Çikolatalı Mousse İçin Malzemeler

malzemelerimiz mousse tarifi

2 paket kremam var yani 400 mililitre yapıyor. 2 pakette çikolatam var 160 gram yapıyor. Ben buna bir 40 gram kadarını sütlü çikolata olarak kullanıyorum siz hangisini daha çok seviyorsanız hangisi baskın olsun istiyorsanız onu daha fazla tutabilirsiniz Toplamda 2 paket olacak yani 160 gram.

cezvede eritiyorum

Şimdi öncelikle şöyle bir cezvenin içine biraz su koydum çikolatalarımı benmari usulü eriteceğim kabımıda cezvenin üstüne oturtuyorum gördüğünüz gibi su hiç temas etmiyor kapla temas ederse çikolatalarımız pişer böyle azıcık bir su yetecektir. Sadece buharında eriteceğim çikolatayı şöyle göstereyim arada bir karıştırmak yeterli o kendi kendine eriyecektir. İçine su damlası da girmemesi gerekiyor bunlara dikkat ederseniz çok güzel tam kıvamında erimiş olur çikolatalarınız.

cezvede erittim

Şimdi çikolatam eridi güzelce ama çok sıcak olduğu için hemen başlamıyorum yapmaya. Öncelikle birazcık soğumasına yardımcı olacağım. Şöyle ara sıra karıştırarak bekleyeceğim 5-6 dakika kadar ondan sonra kremamı çırpmaya geçeceğim.

Bu tatlının özelliği içinin köpük köpük olması yerken. Bu da aslında yumurta beyazıyla sağlanıyor yumurta beyazı çırpılarak yumurta sarısıyla karıştırılarak hepsi bir araya getiriliyor. Ama dediğim gibi ben bu sefer sadece çikolata ve krema kullanarak aynı işlemi yapacağım hiç yumurta kullanmayacağım, çünkü hep yumurtasız tarif isteyenler çıkıyor.

iki paket krema

Şimdi 2 paket kremamı şöyle geniş ve derin bir kabın içine alıyorum siz tabi benim gibi dökmeyin etrafa 🙂 İçine 1 yemek kaşığı pudra şekeri ekleyeceğim çok dolu değil şöyle birazcık. Ondan sonra artık çırpmaya başlayacağım tek yapmamız gereken uzun uzun çırpmak iyice, kaptan akmayacak kıvama gelecek. Traş köpüğü kıvamına gelinceye kadar çırpacağım.

krema çırpıldı

Çırpmaya devam ediyorum şöyle sağa sola yukarı aşağı hareketler yaparak içine havayı hapsediyorum. Bu da bittikten sonra tatlımızın içinin köpük köpük görünmesine sebep olacak. Şöyle yorulmadan çırpmaya devam ediyorum hafif kıvama gelmeye başladı, birazdan artık katılaşacaktır. Bu tarif bence yaş pastaların içine krema olarak da çok yakışacaktır tam öyle bir tadı var.

Özellikle de frambuaz gibi böyle hafif ekşimsi meyvelerle kullandığınızda gerçekten pastanın içinde nefis bir ahenk yaratacaktır.

krema akmıyor

Şöyle gördüğünüz gibi kremam iyice katılaşmaya başladı şimdi kontrol edeceğim kabımdan akmıyorsa tamamdır. Evet kremam oldu şöyle son bir kez çırpıyorum artık çikolatamı eklemeye başlayabilirim çikolatam da soğudu. Hepsini bir anda eklemiyorum çünkü bu kremayı söndürmek istemiyorum o yüzden azar azar ekliyorum çikolatamı.

çikolatamı karıştırıyorum

Artık dikkatlice karıştırmak kaldı geriye aslında çok kolay bir tarif ama işte dediğim gibi kremayı çırpma kısmı birazcık uğraştırıyor uzun sürüyor. Bir de karıştırma kısmında biraz sabırla dikkatlice karıştırmak gerekiyor. Böyle alttan üste kremayı söndürmeden dikkatli bir şekilde karıştırmaya başlıyorum ara sıra erimiş çikolatamdan ilave ederek karıştırmaya devam edeceğim.

çikolata karışımı

Hepsi homojen şekilde karışana kadar bu işlemi devam ettireceğim. Şimdi birazcık daha çikolata ilave ediyorum içine aynı şekilde özenle karıştırmaya devam edeceğim. Kalan çikolatamı da ekliyorum, son olarak onu da karıştıracağız istediğim kıvama gelince de bırakacağım karıştırmayı.

Bu arada isterseniz bu tatlıyı yarım ölçüde yapabilirsiniz bir paket krema ve bir paket çikolata kullanarak.

istediğim kıvama geldi

Şimdi istediğim kıvama geldi. Ben cuplara pay etmeye başlayacağım bir sıkma poşeti kullanacağım isterseniz kaşıkla da koyabilirsiniz nasıl kolayınıza geliyorsa. Şöyle bir sıkma torbam var onun içine dikkatlice dolduruyorum, ileri doğru itiyorum artık cuplarıma doldurmaya geçebilirim.

poşete dolduruyorum

Benim bu verdiğim ölçüden 4 tane büyük Cup ve 2 tane de küçük Cup çıktı onu da söyleyeyim. Bu arada ses süslemesini de istediğiniz şeylerle yapabilirsiniz meyve kullanabilirsiniz ben çikolata kullandım. Cuplarımı süsledikten sonra buzdolabına koyacağım ve en az 2-3 saat bekleteceğim.

Güzelce soğuduktan sonra servis edip afiyetle yiyebilirsiniz. Mouse benim çok sevdiğim bir lezzet umarım sizin de hoşunuza gidecektir güzel yorumlarınızı her zamanki gibi bekliyorum.

cuplara dolduruyorum

Buzdolabından çıkmış hali de böyle, artık servis edebilirim. Gayet güzel oldu hem görüntüsü hem de tadı gerçekten iç kıvamıda tekrar göstereceğim size.

çikolatalı yumurtasız mousse tarifi

İlk defa deneyecekler varsa hiç korkmasınlar çünkü gerçekten gösterdiğim kadar pratik ve az malzemeli kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şimdilik hoşçakalın kendinize çok iyi bakın

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.