Tarif Gönder
h3989

3 Malzemeli Çok Kolay Ve Çok Lezzetli Krokan Tarifi

17.07.2020
3 Malzemeli Çok Kolay Ve Çok Lezzetli Krokan Tarifi

Merhaba bugün sizlere çok kolay ve çok lezzetli bir krokan tarifi vereceğim. Çay, kahvenin yanına mükemmel giden 5 dakikanızı bile almayacak çıtır çıtır atıştırmalık krokan tarifi. Malzemelerimiz ile başlayalım.

Krokan İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 1 su bardağı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 kase fındık (fıstık veya yer fıstığı da kullanabilirsiniz)

Krokan Nasıl Yapılır?

Bir su bardağı Şekeri tavanın tabanını kaplayacak şekilde döküyorum. Tavayı sallayarak şekeri her tarafına yayalım. Ocağın altında orta derecede açalım. Hiç kaşık değdirmeden şekerin erimesini bekliyorum. Arada bir tavayı sallamayı unutmaylım.

Şekerim iyice eridi ocağın altını kıstım. Bu kadar erimesi yeterli. Eğer çok durursa karamelize ve biraz daha kararmış olacak bu da tadını acımtırak yapacaktır. Şimdi 1 tatlı kaşığı tereyağı ekliyorum tereyağım eriyene kadar karıştırıyorum.

Terayağını da erittikten sonra iri kırılmış fındıklarımı ekliyorum ve karıştırıyorum. Ben fındık kullandım siz isterseniz farklı kuruyemişler de kullanabilirsiniz.

Biraz çevirdikten sonra ocağın altını kapatalım, tezgahın üzerine yağlı kağıt serdim Fındıklı karamelimi üzerine döküyorum.

Fındıklı karamelimizi Yağlı kağıda kaşıkla güzelce yayalım.

Üzerine bir yağlı kağıt daha serdim, merdane ile bastırarak biraz daha yayıp inceltiyorum. Çok fazla inceltmemize gerek yok.

Üstüne serdiğimiz yağlı kağıdı kaldırıp, bir bıçak yardımıyla dilimliyoruz.

Dilimledikten sonra soğuması için biraz bekletelim ve soğuduktan sonra kırarak ayırabiliriz.

Evet artık fındıklı krokanlarımız hazır. Dilediğiniz gibi çay ve kahvenin yanında yiyebilirsiniz. Deneycek olanlara şimdiden afiyet olsun 🙂

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.