Tarif Gönder

Yapımı Çok Pratik, Kedi Dilli Tiramisu Tarifi

14.03.2019
Yapımı Çok Pratik, Kedi Dilli Tiramisu Tarifi
Oylanıyor
0 (0 oy)

Menşeyi İtalya olan ve genellikle kafelerde yediğimiz bir tatlı tarifi araştırdık bugün sizler için.

Tatlımız, yemelere doyamayacağınız türden ve evde yapılmış hali de çok pratik.

İçerisindeki malzemelerden, yapım aşamalarına kadar tercih sebebi olabilecek türden olan tatlımız, hafifliğiyle ve nefis lezzetiyle İtalya ve dolayısıyla tüm Dünya’da ün salmış bir tariftir.

Ev yapımı versiyonu ile, savoyar bisküvi (kedi dili) kullanılarak hazırlanan tarifimizin  yapım aşamalarını takip ederek, lezzet dolu tatlı sohbetli anlar geçirmenizi diliyoruz.

Sizi hemen tarifimize davet etmek istiyorum ve afiyetler olsun diyorum…

Yapımı Çok Pratik, Kedi Dilli Tiramisu Tarifi için Malzemeler

  • 16 adet savoyar (kedi dili) bisküvi

Kreması için:

  • 400 gram mascarpone peyniri
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 4 adet yumurta
  • 4 yemek kaşığı konyak

Şerbeti için:

  • 2 yemek kaşığı filtre kahve (arzuya göre granül kahve)
  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
Üzeri için:
  • 3 yemek kaşığı kakao

Yapımı Çok Pratik, Kedi Dilli Tiramisu Tarifi Yapılışı

1

Tatlının kremasını hazırlamak için; yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarını ayrı bir kapta, bir mikser yardımıyla yüksek devirde, köpük köpük olana kadar çırpın.

2

Yumurta sarılarını, toz şeker ilavesi ile yüksek devirde, şeker tamamen eriyip, mat sarı bir renk elde edene kadar çırpın. Mascarpone peynirini ayrı bir kapta ezerek, krema haline getirin.

3

Hazırlamış olduğunuz bu üç karışımı, yumurta beyazlarının sönmemesi için; bir spatula yardımıyla alttan üstte doğru hareket ettirerek, karıştırın.

4

Konyağı da ekledikten sonra karıştırma işlemini 1 dakika kadar sürdürün. Hazırladığınız krema karışımını 10 dakika kadar buzdolabında soğutun.

5

Şerbeti için; sıcak su, toz şeker ve filtre kahveyi derin bir kapta karıştırın. Bir porsiyonda kullanacağınız dört adet savoyar bisküvinin iki adetinin üst kısmını şerbet karışımına batırdıktan sonra kuru kısımları üst tarafta kalacak şekilde servis tabağına yan yana yerleştirin.

6

Kuru kalan üst kısımlarını bir tatlı kaşığı şerbet ilavesi ile ıslatın. Soğuttuğunuz kremayı buzdolabından çıkartın. Bisküvilerin üzerini çok fazla taşmayacak şekilde krema ile kaplayın.

7

Kalan iki bisküviyi aynı şekilde ıslattıktan sonra kuru kısımları üstte kalacak şekilde kremanın üzerine yan yana yerleştirin. Kuru kalan üst kısımları bir tatlı kaşığı şerbet ilavesi ile ıslatın.

8

Bisküvilerin üzerini çok fazla taşmayacak şekilde krema ile kaplayın.

9

Aynı işlemi diğer porsiyonları hazırlamak için sırasıyla tekrarlayın.

10

Tatlıların üzerine bir çay süzgeci ile servisinde kullanacağınız kakaoyu eleyin.

11

Daha lezzetli olması için buzdolabında en az iki saat beklettikten sonra soğuk olarak ve bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.

Püf Noktası: Mascarpone peynirini suyunu süzdükten sonra kullanın. Yumurta beyazlarını, bir tutam tuz ilavesiyle çırpın.Servis tabağına alacağınız kedi dili bisküvilerin öncelikle tek tarafını şerbet karışımına batırın ve bütün olarak parçalamadan kullanmaya özen gösterin.Gerçek tiramisunun kremasında çiğ yumurta, konyak ya da rom kullanılmaktadır. Arzuya göre, ilave etmeden krema karışımını hazırlayabilir ya da kahve likörü tercih edebilirsiniz.Çiğ yumurta kullanmak sizi korkutmasın, uzun süre toz şeker ile çırpılan yumurta sarısının kokusunu almazsınız.
YORUMLAR