Tarif Gönder

Tamamen Doğal Dut Pekmezi Tarifi Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla

07.07.2020
Tamamen Doğal Dut Pekmezi Tarifi Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla
Oylanıyor
5 (1 oy)

Dut pekmezi tarifi nasıl yapılır? Tarif paylaşımları mutfağına hoş geldiniz bugün sizlere tamamen doğal içerisinde hiç katkı maddesi olmayan dutun kendi öz suyundan yapılan dut pekmezi tarifini vermek istiyorum.

doğal dut pekmezi

Tamamen Doğal Dut Pekmezi Tarifi Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla için Malzemeler

  • 4 kg Dut

Tamamen Doğal Dut Pekmezi Tarifi Evde Nasıl Yapılır? Püf Noktalarıyla Yapılışı

1

Öncelikle 4 kilo kadar beyaz dutumuz var ve dutumuzu kesinlikle yıkamıyoruz. Eğer içerisinde dut ağacının kendi küçük parçaları varsa onları elimizle ayıklayalım. Dut yıkandığı zaman kendi öz suyu gidiyor ve içerisine o zaman katkı maddesi eklenmiş oluyor.

2

Dutumuzu metal bir süzgecin üzerine alalım elimizde sıkarak öz suyunu çıkaralım. Posası çıkana kadar sıkmaya devam edelim. Dut pekmezi genelde odun ateşinde yapılır ev ortamında nasıl yapılır diye çok soran olmuştu o yüzden evde nasıl yapıldığını da anlatmak istedim.

3

Şu püf noktayı belirtmek istiyorum pekmezimizin ekşimemesi için dutumuzu sıktıktan sonra elde ettiğimiz dutun öz suyunun içerisinde çekirdek veya dutun posaları varsa o suyu tekrar süzelim. Tel bir süzgeç veya temiz bir tülbent ile süzebilirsiniz. Dutumuzu süzdükten sonra tencereye koyup ocağa alalım ve kaynamaya bırakalım, burada size bir püf noktası daha söylemek istiyorum. Dutunuz kaynamaya başladığı zaman üzerinde bir pelte oluşuyor yani bir köpük o köpüğü kesinlikle üzerinden alın.

4

Oluşan bu köprü üzerinden almazsanız eğer dut suyunun içerisine katılırsa kaynarken o zaman pekmezin izin rengi bulanık olur ve zamanla da ekşimeye sebep olur. O yüzden 2 dakikada bir bu köpüğü almaya özen gösterin. Bütün köpüğü aldıktan sonra güzelce süzelim...

5

Pekmezimiz kaynadı şimdi süzelim sıcakken süzmeye özen gösterelim kullanacağımız tel süzgeç ve altındaki leğen kesinlikle kuru olsun nemli veya ıslak olursa pekmezimizin ekşimesine sebep olur. Kullandığım bezden de sizlere biraz bahsetmek istiyorum evde beyaz pamuklu bez vardı her iki tarafını diktim yastık yüzü diker gibi evde yaptığım pekmezlerde bu bezi kullanıyorum. Yani pekmez yaparken içinde görmediğimiz küçük çekirdekler ve postalar bu beyaz sayesinde bezin içinde kalmış oluyor pekmezimizde ekşimeye sebep olmamış oluyor.

6

Ben tarifi hızlandırmak için kuru bir cezve ile bastırdım bu şekilde daha hızlı süzdüm. Gördüğünüz gibi torbanın içinde kaldı küçük çekirdekler ve harika bir şıra elde etmiş oldum. Şıramızı yani pekmezimizi kuru bir borcama veya kuru bir tepsinin içine koyup güneşte üç dört gün bekletelim artık pekmezimiz 4 gün güneşte bekleyecek 4 günün sonunda da bu şekli almış olacak.

7

Harika katkısız bir pekmez elde etmiş oldum, yapmış olduğum bu pekmezi de 4 kilo duttan yaptım. Bu kadar çıktı yani yarım kavanoz şimdi pekmezim dışarıda olduğu için temiz bir tülbent ile süzdüm. Eğer içerisine bir şey kaçmışsa bu şekilde gönül rahatlığıyla tüketebilirim. Pekmezimizi süzerken öğlen sıcağında süzmeye dikkat edelim çünkü pekmez sıcakken süzülüyor yani akşam serinliğinde veya sabah serinliğinde süzmeyin o zaman tülbente yapışır. Sıcakken sürdüğümüz zaman daha rahat olur.

8

Pekmezimiz hazır kavanozun ağzını kapatıp evin herhangi bir yerinde saklayabilirsiniz sadece kullanırken içerisine ıslak veya nemli bir kaşık koymayın pekmeziniz ekşimesin.

9

Şimdi sizlere kıvamını da göstermek istiyorum mükemmel bir sonuç elde ettim.

10

Umarım tarifimde de sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Şimdiden yapacak olanlara kolay gelsin yiyecek olanlara afiyet olsun yeni tariflerde buluşmak dileğiyle hoşça kalın.
YORUMLAR