Çok Hafif Yumuşacık Bulut Gibi Saray Tatlısı Tarifi

çok hafif yumuşacık bulut gibi saray satlısı tarifi

Merhaba Tarif Paylaşımları mutfağına hoş geldiniz. Bugün yapımı çok kolay çok lezzetli ve görüntüsü gördüğünüz gibi çok güzel porsiyonluk pastalara benzeyen pamuk gibi bir tatlı yapacağım. Bardakla hazırlayacağım bu tatlıyı yapması çok ama çok kolay. Evinde su bardağı olan herkes bu tatlıyı rahatlıkla yapabilir.

Hemen yapımına geçiyorum.

pamuk gibi saray tatlısı

Malzemeler

  • 5 su bardağı süt(1 litre)
  • 1 su bardağından bir parmak eksik un(120 gr)
  • Yarım su bardağından biraz fazla toz şeker(170 gr)
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı yada margarin
  • 1 paket vanilya

Üzerine
Çikolata sosu

Kenarları için
Fındık, fıstık, ceviz yada bisküvi kırığı

Bulut Gibi Saray Tatlısı Yapımı

tencereye sütümüzü alıyoruz

Tencereye 5 su bardağı yani 1 litre sütü alıyorum. Klasik su bardağı ile bir su bardağından bir parmak eksik olacak. Yarım su bardağından biraz fazla tozşekeri ilave ediyorum. İkisi de kahve fincanı ile ikişer kahve fincanı miktarında oluyor.

şekeri döküyorum

Bu arada eğer üzerine çikolata sosu kullanmayacaksanız toz şeker miktarını biraz daha arttırabilirsiniz, 1 su bardağı da kullanabilirsiniz.

muhallebi kıvamına gelinceye kadar

Tencereyi ocağa aldım şöyle bir karıştırıyorum bütün malzemelerin birbirine karışmasını sağlıyorum ve devamlı olarak karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişireceğim.

kıvamı böyle olacak

Evet gelmesi gereken kıvam böyle olacak koyulaştı gördüğünüz gibi şimdi ocaktan aldım hemen hiç bekletmeden içine 1 yemek kaşığı tereyağını ve bir paket vanilyayı ilave ettim.

mikserle çırpıyorum

Şimdi mikserle yaklaşık 4-5 dakika pürüzsüz oluncaya kadar çırpacağım. Mikseriniz yoksa hiç sorun değil burada biraz daha pürüzsüzleştirmek için mikserle çırpıyorum. Bir tel çırpıcı ya da kaşık yardımıyla da tereyağı erinceye kadar karıştırırsanız da yeterli olur.

bardaklara dolduruyorum

Kullanacağım bardakların içine biraz su koyduktan sonra çalkalayıp fazla suyunu döktüm. Muhallebinin kolayca çıkabilmesi için yapıyoruz bu işlemi şimdi muhallebiyi bardaklara dolduruyorum. İstediğiniz büyüklükte bardak kullanabilirsiniz isterseniz çay bardağı ya da kahve fincanı da kullanabilirsiniz hangi kalıba koyarsanız koyun bulunduğu kabın şeklini alacaktır.

ağızlarını streçle sarıyorum

Muhallebiyi bütün bardaklara paylaşıldıktan sonra az kısımlarını peçete ile silip streç filmle kapatıyorum ve en az 3-4 saat kadar iyice donması için bekletiyorum.

bardakları ters çeviriyoruz

İyice donan muhallebileri şimdi bardaktan çıkaracağım streç filmlerin üzerlerinden alıyorum. Üst kısmından şöyle çekerek bardaktan ayırıyorum çok kolay bir şekilde çıkacak emin olun kıvamı yerinde çünkü.

ikiye bölüyorum

Ve çıkardın muhallebiyi ortasından ikiye bölüyorum isterseniz üçe de bölebilirsiniz. Her iki parçanın da kenarlarını kırılmış fındığa buluyorum badem olabilir ceviz fıstık ya da bisküvi kırıntısına da bulayabilirsiniz sade kakaolu birçok alternatif var. Sadece kenarlarına değil her tarafını da bulabilirsiniz yani tamamen size kalmış.

kenarlarını buluyorum

hepsini buladım

Evet hepsini fındığa bulayarak hazırladım şimdi son olarak üzerlerine çikolata sosu dökeceğim. Hazır çikolata sosu kullanabilirsiniz yani hazır paketli olanlardan ben yarım paket bitter çikolatayı yarım paket kremada eriterek hazırladım.

çikolata sosu ekliyorum

Ya da sıkılarak kullanılan çikolata sosları var onlardan da kullanabilirsiniz karamel sos da kullanabilirsiniz çikolata sosu yerine krem şanti de kullanabilirsiniz sade ya da kakaolu krema torbası ile sıkarak üzerine cupcake görünüm elde edebilirsiniz onun üzerine de damla çikolata koyabilirsiniz. Yani ben aklıma gelen alternatifleri söylüyorum size.

çikolata sosları eklendi

Çikolata sosunun da biraz donması için buzdolabına tekrar kaldırdım yarım saat kadar beklemesi yeterli. Şimdi üzerlerine toz Antep fıstığı döküyorum istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz yani çilek keserek koyabilirsiniz, muz keserek koyabilirsiniz bunları söyledikçe aklıma bir sürü alternatif geliyor. Hepsini de söyleyerek kafa karıştırmak istemiyorum.

üstüne Antep fıstığı döküyorum

Ve nefis tatlımız hazır. Şimdi hemen tabağı aldım size kıvamını göstereceğim. Pamuk gibi, lokum gibi, bulut gibi var mı başka yumuşak bir şey yani çok yumuşak çok hafif ve çok lezzetli bir tatlı Zaten görüntüsünden de anlaşılıyor denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

nefis tatlımız hazır

Evet arkadaşlar bir tarifin daha sonuna geldik bu tarifi denerseniz yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Şimdilik hoşçakalın başka tariflerde görüşmek üzere.