Tarif Gönder

Bayramı Evinize Getiren Lezzet, Tavuklu Keşkek Tarifi

04.03.2019
Bayramı Evinize Getiren Lezzet, Tavuklu Keşkek Tarifi
Oylanıyor
0 (0 oy)

Tavuklu keşkek tarifi nasıl yapılır? Doyurucu ve besleyici tarifler konusunda çok hassasızdır. Yediğimiz tek yemek, bizi doyursun isteriz. Fazla fazla yaparız ki tek tarif ile doyasıya bir ziyafet çekmek isteriz. Genellikle geleneksel tariflere götürür bizi bu özellikler. Tarifimiz, Tavuklu Keşkek Yemeği.

Tarifimiz, hemen hemen tüm bölgelerce bilinen fakat herkesin pişirme kurallarının farklı olduğu bir özel gün yemeğidir. Anadolu’nun dört bir yanında pişirilen yemeğimiz, bölgelere göre dana eti, kuzu eti, tavuk ve hatta tavşan eti ile pişiriliyor. Bereketli ve doyurucu olma özelliği ile bizlere armağan gibi verilen tarifimiz biraz zahmetli olsa da lezzetine değer ve büyük bir zevkle pişirilir.

Bu güzel lezzeti tatmak için tabi ki özel günleri bekleme mecburiyetinde değiliz. Evde sevdiklerimiz için kurduğumuz sofralarda da bu yemeği görebiliriz.

Ee emeksiz yemek olmaz sıvayın kolları, Keşkek yapacağız!

Bayramı Evinize Getiren Lezzet, Tavuklu Keşkek Tarifi için Malzemeler

  • 500 gram aşurelik buğday (en az 3 saat önceden sıcak suda bekletilmiş)
  • 2 adet tavuk but (kalçalı, haşlanmış ve didiklenmiş)
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 150 gram tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 litre su (buğdayı pişirmek için)
  • 3 kepçe tavuk suyu

Bayramı Evinize Getiren Lezzet, Tavuklu Keşkek Tarifi Yapılışı

1

Tercihen 1 gün önceden suda beklemiş buğdayları bir tencereye alın ve üzerine su ekleyip buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar pişirin.

2

Buğdaylar suyunu çekince üzerine 3 kepçe daha tavuk suyu ekleyin ve ezilecek kıvama gelene kadar pişirmeye devam edin. Bu esnada buğdaylara hiç kaşık değmemesi gerekiyor.

3

Tahta bir kaşık yardımıyla kısık ateşte buğdayları yavaş yavaş ezin. Haşlanmış tavukları da ekleyip beraber ezmeye devam edin.

4

Tuz ve karabiberi de ekleyip macun kıvamına gelene kadar ezmeye devam edin. Bu işlem uzun sürecektir. Bu esnada altı tutmaması için ateşi kontrol ederek pişirin.

5

Tereyağını ayrı bir tavada eritin. Üzerine toz kırmızı biber ekleyin ve ocaktan alın.

6

Pişen ve iyice macun kıvamına gelen keşkeği servis tabaklarına alın ve üzerine toz biber - tereyağ karışımından döküp servis edin.

Şimdiden ellerinize sağlık. Afiyet olsun.
YORUMLAR