Tarif Gönder
h3227

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi, İsteme Kahvesi Nasıl Yapılır?

09.07.2020
Bol Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi, İsteme Kahvesi Nasıl Yapılır?

Tarif Paylaşımları mutfağına hoşgeldiniz. Bugün sizlere Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını anlatacağız, Türk kahvesi yaparken öncelikle kahvemizin kesinlikle taze olması gerekiyor. Eğer taze çekilmiş kahveleri bulma imkanınız yoksa marketten alabilirsiniz. Kahvelerimizin hava almaması için paketi açtıktan sonra bir kavanoza koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz, bu şekilde kahveniz taze kalacaktır.

türk kahvesi tarifi

Diğer önemli bir nokta ise kullanacağınız sutun tabii ki de soğuk olması gerekiyor sıcak su kullanmıyoruz. Çeşme suyunda çok fazla klor olduğu için çeşme suyu kullanmayı da çok tavsiye etmiyorum, normal hazır sulardan yaparsanız çok daha iyi bir sonuç alacaksınız.

Şimdi kahvemizi hazırlamaya başlayalım.

Türk Kahvesi İçin Malzemeler

Kaç kişilik: 2

  • Türk Kahvesi (2 tatlı kaşığı)
  • Su (2 fincan)
  • Şeker (2 çay kaşığı)

Türk Kahvesi Köpüklü Nasıl Yapılır?

iki fincan soğuk su

Ben iki kişilik yapacağım için servis edeceğim iki fincan soğuk su koyuyorum.

2 kaşık tepeleme türk kahvesi

Kişi başı bir tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi kullanacağım, ben iki kişilik yaptığım için 2 tepeleme tatlı kaşığı kullanıyorum.

2 çay kaşığı şeker

Şimdi geldi kahvemizi ölçüsünü belirleyen şekere. Eğer sade kahve hazırlıyorsanız hiç şeker kullanmıyorsunuz. Orta kahve hazırlıyorsanız bir çay kaşığı tepeleme şeker kullanıyorsunuz kişi başı ya da bir küp şeker kullanıyorsunuz. Eğer şekerli bir kahve hazırlıyorsanız kişi başı 2 tepeleme çay kaşığı ya da 2 küp şeker kullanıyorsunuz. Ben 2 kişilik ve orta bir kahve yapacağım için 2 tepeleme çay kaşığı şeker atıyorum.

türk kahvemizi iyice karıştırıyoruz

Türk kahvesi hazırlarken bir diğer önemli püf nokta ise kahvenizi ocağa almadan iyice karıştırmamızdır. Çünkü ocakta karıştırırsanız köpüğünüz sönecektir.

kısık ateş

Ocağımızın en küçük bölümünde kısık ateşte yapıyoruz ateşinizi çok açarsınız kahveniz çabucak düşecektir ama çok lezzetli ve köpüklü olmayacaktır. O yüzden kısık ateşte yavaş yavaş pişiriyoruz ve artık hiç karıştırmıyoruz ocağa aldıktan sonra.

kahveyi ocaktan alıyoruz

Bir diğer ve en önemli nokta ise kahveyi ocaktan aldığımız andır kahve yanlardan köpürmeye başlayacak ama tamamen cezveyi sarmasını beklemeyeceğim ortada ufak bir yuvarlağa gelene kadar köpürmesini bekleyip alacağım. Köpürmeye başladıktan sonra kahvemi ocaktan alıyorum.

ilk fincanı yarım dolduruyoruz

Hemen fincanlarımıza dolduruyoruz ilk fincanı yarım, 2 fincanın hepsini dolduruyorum. Ardından yarım fincanı tekrardan tamamlıyorum. Türk kahvemiz hazır Afiyet olsun.

kahvelerimiz hazır afiyet olsun

köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır tarifi

Eğer bu tarifimizi beğendiyseniz bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir lezzette görüşmek üzere.

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.