Tarif Gönder
h2497

Günde 2 Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir

22.01.2018
Günde 2 Haşlanmış Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir

Geçmiş yıllarda, insanlar, kolesterol nedeniyle yumurta yemenin sağlıksız olduğuna inanıyorlardı. Birçok doktor sağlığa zararlı kolesterol içerdiğinden yumurta yememelerini tavsiye ediyordu. Bu düşünce abartılı ve yanlış. Yumurta, sağlığımız için mükemmel olan birkaç gıdadan bir tanesidir. Protein, vitamin, mineral ve antioksidan içerirler. Ek olarak, farklı şekillerde kullanılabilirler.

Günümüzde doktorlar sağlığınızı iyileştirmek için günde 2 ila 3 yumurta yemeyi tavsiye ediyor. Günde iki ila üç yumurta tüketmenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, makaleyi okumaya devam edin.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

haslanmis yumurta kalp

Yumurtalar, birçok kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olan 40 g’dan fazla HDL kolesterol (iyi kolesterol olarak da adlandırılır) içerir. Geçmişte, uzmanlar yumurtaların kan kolesterol seviyelerini yükselttiğine inanıyorlardı ki bu hiç de doğru değil. İnsan vücudu kolesterol seviyelerini tek başına düzenler. Ve kolesterolün çoğu vücudun kendisi tarafından üretilir.

Bu sonuçlar Louisiana biyomedikal araştırma merkezinde yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çalışmada 3 gruba ayrılan 150 kiloda insanlar vardı. İlk grup kahvaltıda hiçbir şey yememişti. İkinci grup 2 yumurta, üçüncü grup ise bir parça ekmek yemişti. Sonuçlar gerçekten enteresandı. Yumurta yiyen grup, kolesterol seviyeleri yükselmeden % 75 daha fazla kilo ve % 35 daha fazla yağ kaybetmişti.

Yumurtalar ayrıca birçok kardiyovasküler hastalığı önlerken, trigliserit seviyesini düşüren yüksek omega-3 yağ asitleri içerir.

Görme yeteneğinizi geliştirir

goz yumurta

Yumurtalar, yüksek A vitamini, lutein ve zeaksantin içeriği nedeniyle görme için mükemmeldir. A vitamini sadece görme yeteneğiniz için değil, aynı zamanda karanlıkta görmenizi sağlamak için de gereklidir. Öte yandan, lutein ve zeaksantin, serbest radikallerin zarar görmesini önlemeye ve birçok görme problemini önler ve görme yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olan iki güçlü antioksidan içerir.

Beyninizi korur

beyin

Yumurtalar, beyin için gerekli olan önemli bir besin olan kolin içerir. Kolin, beyne ve sinir sistemine uyarı gönderen bir nörotransmitterdir. Kolin eksikliği hafızanız ve genel olarak beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

yaslanma

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, yumurta tüketmek yaşlanma sürecini düzenli olarak durduruyor, aynı zamanda cilt kanserini de önlüyor. Yumurtalar, yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan karotenoidler gibi organik pigmentler içerir. Bununla birlikte, yumurtaların faydalarından tam olarak yararlanmak için, haşlanmış yumurtaları yemelisiniz, çünkü kaynattığınızda ortaya çıkan kimyasal değişiklikler nedeniyle bu formda daha fazla karotenoid içerirler.

Doğum kusurları riskini azaltır

hamilelik yumurta

Yumurtalar, hamile kadınlar için önerilen 0.7 mcg B9 vitamini (folik asit) içerir çünkü doğum kusurları riskini azaltır ve embriyonun sinir sistemine zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur. Yumurtalar, B9 vitamini açısından en zengin gıdalardan biridir. Bu nedenle günde iki ila üç adet arasında tüketmelisiniz.

Karaciğerinizin, cildinizin ve saçınızın işlevini geliştirir

karaciger

Yumurta sarısı, donuk ve kırılgan saçlarınızı canlandırmaya ve cildinizin kalitesini artırmaya yardımcı olan proteinleri ve sülfürü içerir. Yumurtalar ayrıca karaciğerin detoksifikasyonuna yardımcı olan ve sindirimi iyileştiren bir madde olan lesitin içerir.

Kilo Vermeye Yardımcı

kilo vermek

Kilo vermek istiyorsanız , daha az glisemik yiyecekler ve daha fazla yumurta yemelisiniz. Açsanız yumurta yiyebilirsiniz. Daha az yemenizi sağlayacaktır, bu da kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Kemikleri sağlıklı tutar

Yumurtalar, kemikleriniz ve dişleriniz için iki önemli besin olan D vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir. Araştırmalara göre, kalsiyum ve protein vücuttaki kalsiyum seviyesini düzenlemek ve kemiklerde meydana gelen metabolik süreci sabit tutmak için birlikte çalışır. Yumurtalar ayrıca insan vücudundaki birçok metabolizma için gerekli olan, çoğunlukla güneş tarafından sağlanan önemli bir vitamin olan D vitamini içerir.

Gördüğünüz gibi, yumurtalar düşündüğünüz gibi sağlığınız için hiçbir risk oluşturmaz. Aksine, vücut için inanılmaz faydaları var. Vücudunuzdaki farklı metabolizmaları düzenleyen ve genel sağlığınızı iyileştiren birkaç temel besin açısından zengindirler. Bu nedenle uzmanlar, haftada 3’ten fazla yumurta yememesi gereken diyabet veya kalp hastalığı durumları hariç, günde 2 ila 3 yumurta yemeyi önerir.

YAZAR BİLGİSİ
Tarif Paylaşımları
Sende Tarif Paylaşımları platformuna tarifini gönderebilir, tariflerinin binlerce insan tarafından okunmasını sağlayabilirsin.
YORUMLAR